Haber

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, Çavuşoğlu ve Meredov ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Karabağ’da büyük projeler yürüttüklerini belirterek, “İmzalanan belgeler halkımızın, bölgemizin ve daha geniş coğrafyanın barış, huzur ve kalkınmasına hizmet edecektir.” söz konusu.

Bayramov, Türkmenbaşı kentinde düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları Birinci Zirvesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile görüştü.

Zirvenin değerine işaret eden Bayramov, “Tarihi bir gün yaşıyoruz. Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan liderleri ilk kez üçlü zirvede buluşuyor. Her alanda büyük hazırlıklar ve kapsamlı müzakereler yapıldı.” değerlendirmesini yaptı.

Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan cumhurbaşkanlarının zirvede halklar arasındaki tarihi dostluk ve kardeşlik bağlarına vurgu yaptıklarını kaydeden Bayramov, şöyle devam etti:

“Birlikte yapacağımız çalışmaların en doğal temeli bu. Ülkelerimiz arasında en üst düzeyde siyasi diyalog var. 2021 yılında Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan tarihi Şuşa Deklarasyonu ile ilişkilerimiz stratejik düzeye yükseltildi. Aynı şekilde Azerbaycan ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler de stratejik ortaklık düzeyindedir.”

Üç ülkenin ortasında uluslararası platformlarda karşılıklı yarar sağlayan işbirliği olduğunu vurgulayan Bayramov, buna devam edeceklerini söyledi.

“5 imzalı anlaşma ve beyannameler, ekonomialana büyük katkı sağlayacak”

Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan’ın ortasındaki ekonomik ilişkilere değinen Bayramov, “Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2022’de 5 milyar dolara ulaştı. Azerbaycan ile Türkmenistan arasındaki ticaret hacmi yüzde 5 artarak tarihi rekor seviyeye ulaştı. Ancak üçlü ilişkilerimizde potansiyelimiz daha büyük.İmzalanan 5 anlaşma ve beyanname ekonomi alanına büyük katkı sağlayacak.” dedi.

Enerji, ulaşım ve lojistik başta olmak üzere çeşitli alanlarda görüşmeler yapıldığını belirten Bayramov, şunları kaydetti:

“Ülkelerimizin bugün özel bir öneme sahip olan ulaşım, transit ve lojistik imkânları büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel sayesinde Türkiye üzerinden Avrupa ve Orta Asya’nın ortasında ticaret yolları tesis ederek işbirliğimizi daha da güçlendirmek mümkündür. Güney Kafkasya ve Hazar Denizi Bu yol tarihi İpek Yolu’nun yönlerinden biridir.

Bu yıl Azerbaycan’dan transit taşımalarda yüzde 80 artış oldu. İşbirliğimiz ile bu sayıları daha da artırmak mümkün. Bu doğrultuda değerli anlaşmalar sağlandı.”

“Azerbaycan’ın önceliği işgalden kurtarılan bölgenin yeniden tesisidir”

Azerbaycan’ın 2020’de Karabağ’da 44 gün süren savaştan kazandığı zaferle yaklaşık 30 yıldır işgal altındaki topraklarını kurtardığını vurgulayan Bayramov, “Tarihi adaletin ve uluslararası hukukun sağlanmasıyla bölgede yeni fırsatlar doğdu” dedi.

Bayramov dedi ki:

“Azerbaycan için öncelikli konu işgalden kurtulan bölgenin yeniden imar edilmesidir. 700 binden fazla vatandaşımızın inançla topraklarına dönmesi gerekiyor. Azerbaycan kurtarılan topraklarda büyük projeler yürütüyor. Bunun için 1.8 milyar dolar 2023 yılı bütçesinden tahsis edilen bütçeden Zangezur Koridoru’nun açılmasına yönelik çalışmalar da yürütülerek, “Bu koridorun tam kapasite ile işletilmesi Orta Koridor için ek olanaklar sağlayacaktır. İmzalanan belgeler halkımızın, bölgemizin ve daha geniş coğrafyanın barış, huzur ve kalkınmasına hizmet edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu