Haber

Macar milletvekilleri Finlandiya’nın NATO’ya katılımını destekliyor

Macaristan parlamento heyeti, milletvekillerinin Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklediğini bildirdi.

Macaristan’dan dört kişilik bir heyet, ülkenin çeşitli güncel uluslararası meselelerdeki pozisyonunu netleştirmek için Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye gitti.

Macaristan Parlamento Başkan Yardımcısı Csaba Hende, Macar ulusal meclis üyelerinin çoğunun Finlandiya’nın NATO’ya katılımını desteklediğini, ancak onay almanın daha fazla zaman aldığını söyledi.

Hende, “Uluslararası anlaşmaları işleme koymak zaman alıyor.” dedi. söz konusu.

Finlandiya Meclis Başkanı Matti Vanhanen, Macar siyasetçilerin Rusya ile 1340 kilometrelik sınırı paylaşan Finlandiya’yı kabul etmenin NATO’yu güçlendireceği konusunda geniş bir anlayışa sahip olduğunu belirtti.

Vanhanen, Macar heyetiyle görüşmesinin ardından, “Bazı şeyleri netleştiren bir görüşme yaptık. Heyet somut bir programı onaylamadı. Kararı Macar parlamentosu verecek” dedi. dedi.

Macaristan, İsveç ve Finlandiya’ya bir heyet göndermeye karar vermişti.

Macaristan hükümetindeki Macar Yurttaşlar Birliği (Fidesz) Grubu Başkanı Mate Kocsis, 23 Şubat’ta partisinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda bölündüğünü ve Ulusal Meclis Başkanı’ndan bir heyet göndermesini istediğini duyurdu. iki ülkeye.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban 24 Şubat’ta İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini bizzat desteklediğini ancak partisi Fidesz’in bazı milletvekillerinin “Macaristan hakkında asılsız iddialar yaydıkları” gerekçesiyle iki ülkeyi desteklemek istemediğini söyledi.

Orban, “Eğer İsveç ve Finlandiya, Macaristan’ın adil olmasını ve NATO üyeliğine katkı sağlamasını istiyorsa, o zaman bu ülkeler de bire bir adımlar atmalı ve Macaristan hakkında asılsız iddialar yaymamalıdır.” dedi.

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ise bugün yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklediğini ve Macaristan Ulusal Meclisi’nin en kısa sürede doğru kararı vereceğine inandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu