Ekonomi

Erdoğan’ın ziyaretinden sonra Türkçe eserlere izin verildi

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi ilişkilerde gözlenen olumlu seyir ekonomik alanda meyvelerini vermeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinin hemen ardından hayvansal ürünler alanında ilk somut adım atıldı. Suudi Arabistan, Türkiye’den süt ürünleri, kırmızı et ve bal ithalatının önünü açtı.

TÜRKİYE’DEKİ İŞLETMELERİ DENETLEDİLER

14-25 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Dairesi (SFDA) adına Türkiye’yi ziyaret eden heyet, süt ürünleri için 5, koyun eti için 4, işlenmiş koyun eti için 3, sığır eti için 6 ve bal için 2 olmak üzere toplam 18 firmaya ihracat vizesi verdi.

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Şube Komitesi Başkanı Sinan Kızıltan, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi ilişkilerin iyi gittiği 2020 yılı öncesinde bu ülkeye 100 milyon dolara varan su ürünleri ve hayvansal ürünler ihraç ettiklerini belirterek, iki ülke arasındaki siyasi yakınlaşmanın ardından önce 100 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaşmayı, ardından bu rakamı aşmayı hedeflediklerini belirtti.

“TÜRK İHRACATÇISI SUUDİ ARABİSTAN’IN PROTEİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK”

Türk su ürünleri ve hayvansal ürünler sektörünün 2022 yılında ihracatta 4 milyar doları aştığını kaydeden Kızıltan, “Türkiye hayvansal ürünler üretiminde güçlü bir ülke, Suudi Arabistan ise alım gücü yüksek gıda ithalatçısı bir ülke. Türk ihracatçısı Suudi Arabistan’ın protein ihtiyacını karşılayacak.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi yakınlaşma 2023’ün ilk yarısında ihracat rakamlarına da yansıdı. Türkiye, 2022’nin ilk yarısında Suudi Arabistan’a 131 milyon dolar ihracat yaparken, 2023’ün Ocak-Haziran döneminde yüzde 747,5 artışla 1 milyar 113 milyon dolara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu